YENİ NESİL SOĞUTUCU AKIŞKAN R32’Lİ A+++ KLİMA, ENVIRO ME.MITSUBISHI ELECTRIC’İN YÜKSEK TEKNOLOJİSİ İLEŞİMDİ TÜRKİYE’DEN DÜNYAYA YAYILIYOR.
Türkiye'nin en geniş ailesi
Türkiye'nin aynı tasarıma
sahip en geniş kapasite
yelpazesini sunan klima
serisi. Yüksek enerji
verimliliği, çevre dostu
özelliği ve farklı kapasite
seçenekleriyle her türlü
ortama uyum sağlayan,
2017 Good Design ödüllü
kompakt ve şık tasarım.
Hepsi tek klimada birleşti.

Enviro ME, Mitsubishi Electric’in
yüksek teknolojisi ile Türkiye’de
üretildi.
Bugünün Teknolojisi ile Yarınlar Korumamız Altında!
Yeni Nesil Çevreci Teknoloji: R32

1900’lü yıllardan bu yana bilim insanlarının gündeminde olan küresel ısınma ve iklim değişimi birçok sanayinin gelecek olanlarını yapılandıran bir konu olmuştur. Ülkelerin çeşitli birlikler oluşturarak global düzeyde ele aldığı iklim değişimi, Kyoto Protokolü, Montreal Protokolü gibi kilometre taşı niteliğindeki kararlar çatısı altında yavaşlatılmaya ve önlenmeye çalışılmaktadır. Bu yönde oluşturulan kanunlar ile sanayicilerin üretim, tüketicilerin de satın alma alışkanlıkları yeniden şekillenmektedir.

Fosil yakıtların kullanımının, doğaya bırakılan ağır metallerin ve zararlı gazların azaltılması ile başlayan değişimlere daha yüksek enerji verimliliğine sahip ürünlerin kullanımı eşlik etmektedir. Bu hedeflerin gerçekleştirilebilmesi için çalışan endüstri geçmişte daha verimli ve çevreci akışkanların sistemlerde kullanılması için yoğunlaşmaya başlamıştır. Böylece ozon tabakasına zarar veren R22 soğutucu akışkan yerine R410A kullanımı yaygınlaştırılmıştır. Ancak R410A gazının da oldukça yüksek küresel ısınma potansiyeline sahip olan yapay bir karışım gazı olması, yakın geçmişte yeni alternatif arayışlarını beraberinde getirmiştir.

Sürdürülebilir dünya ve toplum için yeni teknolojiler geliştirmeyi vizyon edinen Mitsubishi Electric tarafından geliştirilen EnviroME, çevreci özellikleriyle öne çıkıyor. R32 gaz kullanılan EnviroME’da, küresel ısınma potansiyeli mevcut yaygın soğutucu akışkanlara göre yaklaşık üçte bir oranında düşük bir soğutucu akışkan bulunuyor. Ozon inceltme katsayısı sıfır olan bu çevreci soğutucu akışkan performansı arttırırken, Mitsubishi Electric 2021 Çevre Vizyonu’na bir adım daha yaklaşmış oluyor. Dünyanın prestijli çevre girişimlerinden Karbon Saydamlık Projesi (Carbon Disclosure Project) bünyesinde iki yıl art arda en üst sınıfa layık görülen Mitsubishi Electric, gerek üretim tesislerinin gerekse ürünlerini alan tüketicilerin çevre hassasiyetlerine önem veriyor.

Hem verimli hem daha çevreci

Ocak 2018 itibariyle Türkiye’de devreye giren F-gaz yönetmeliğinde tanımlanan, CO2 eş değeri kavramı ön plana çıkıyor. Tasarımından, yüksek sezonsal verim ve performansından ödün vermeyen yüksek kapasiteli EnviroME cihazlar; düşük Küresel Isınma Potansiyeli (GWP) değerine sahip, yeni nesil R32 soğutucu akışkanlı ve önceki seriye oranla 4 kat daha çevreci bir performans sunuyor. (t-CO2 Eşdeğeri MSZ-GF60 3,236 MSZ-AP60 0,709)

Yüksek Teknoloji, Düşük Enerji!

Inverter Teknolojisi

Inverter kontrol, dört mevsim ekonomik kullanım ve maksimum konfor sağlıyor. Değişen ısıtma ve soğutma yüklerini karşılamak için inverter kompresörün devir hızı otomatik olarak ayarlanıyor. Bu sayede klima, sadece ihtiyaç duyulan kadar enerji tüketiyor. Inverter klimalar, geleneksel (on/off ya da sabit hızlı) klimalarla karşılaştırıldığında, istenen sıcaklığa daha hızlı ulaşıyor. Bu sıcaklığı, ani dalgalanmalar olmadan koruyor. Aşırı ısıtma ve soğutmayı engellediği için enerji tasarrufu sağlıyor.

PAM (Darbe Genlik Modülasyonu)

PAM, akım dalgasının formunu besleme voltaj dalgasına uyacak şekilde kontrol edilmesini sağlayan bir metottur. Akım dalgası, besleme voltaj dalgasına benzedikçe elektrik daha az kayıp ile verimli kullanılır. PAM kontrol ile güç kaynağından alınan gücün %98’i verimli şekilde kullanılır.

Rare Earth Magnet Rotor (Nadir Toprak Mıknatısı Rotoru – Kompresör)

Mitsubishi Electric kompresör motorları nadir toprak mıknatısı kullanılan rotorla donatılmıştır. Yüksek yoğunluk ve manyetik güç artışı sağlayan bu benzersiz mıknatıs, enerji tüketimini azaltarak yüksek  verim değerlerine ulaşılmasına katkıda bulunur.

Sezonsal Verimlilik Kriterlerine Uyumlu Enviro ME ile Yüksek Enerji Verimliliği!

Mitsubishi Electric’in enerji verimliliği kriterlerine uygun olarak geliştirdiği Enviro ME, konfor seviyenizi Avrupa standartlarına yükseltiyor.

Klimalarda enerji tüketimini en aza indirmeyi hedefleyen Avrupa Birliği standartları, 1 Ocak 2014 itibariyle ülkemizde de yürürlüktedir. Enerji sınıfları “Sezonsal Verimlilik” olarak adlandırılan yeni kriterlere göre A+, A++, A+++ olmak üzere 3 yeni sınıfı daha içerecek şekilde genişletilmiştir.

Daha önce cihazların enerji sınıfları sabit ve tek bir dış ortam sıcaklığındaki değerlere göre belirlenirken, şimdi tüm sezonu kapsayacak şekilde birçok dış ortam sıcaklığı ve inverter teknolojisinin avantajı olan kısmi yüklerdeki koşullar için belirlenmektedir.

SEER ve SCOP adlandırılmasındaki “S”, “Sezonsal” kelimesinden gelen bir simgedir ve cihazların birden fazla gerçekçi ölçüm noktasında test edildiğinin göstergesidir.

Enviro ME, Sezonsal Verimlilik kriterlerine göre sezonsal ısıtma verimliliğinde A++ ve sezonsal soğutma verimliliğinde A+++ enerji sınıfında yer alıyor.

Yenilenen Tasarım ile Gelişmiş Konforlu Kullanım

Klima kullanımında mekanı istenilen sıcaklıklara getirmek kadar, ortamın iç hava kalitesinin artırılması ve konforlu bir atmosfer yaratılması da önemlidir. İstenilen özelliklerdeki havanın talep edilen alanlara yönlendirilmesi, kullanıcı konforunu oluşturan temel tamamlayıcı faktörlerden biri olmuştur. Mitsubishi Electric yılların verdiği hava yönlendirme tecrübesini bu yeni seri cihazlarında bir adım öteye taşımıştır. Yeni tasarımlı hava yönlendirme kanatları sayesinde dikey iç kanatçıklar %75, yatay kanatçık ise %104 daha büyük bir yapıya kavuşmuştur. Böylece talep edilen şartlarda iklimlendirilen havanın aynı zamanda doğru yere ulaşması da garanti altına alınmıştır. Her geçen gün talep edilen bireysel veya bölgesel iklimlendirme ihtiyacı daha yüksek kalitede sağlanır olmuştur.

Hava kanatları uzaktan kumanda kullanılarak sola ve sağa, yukarı ve aşağı hareket ettirilebiliyor.

Otomatik Kanat Kontrolü

Tavan boyunca yayılan yeni hava akış kontrolü, rahatsız edici esinti hissini ortadan kaldırıyor

Yatay Hava Akışı

Maksimum Performans, Maksimum Sessizlik

İlk defa Mitsubishi Electric 1967 yılında Japonya’da ev tipi klimalarda çapraz akışlı fan kullanımına başlamıştır. Endüstriyle tanıştırdığı bu teknoloji kısa zamanda birçok üretici için referans olarak kabul görmüştür. Yarım asırlık teknoloji Kirigamine serisiyle birlikte en uzun sure çalışma konusunda Guinness Dünya Rekorları arasında yer almıştır. Mitsubishi Electric'in ödüllü teknolojisi ile üretilmiş iç ünite fanı sayesinde odanızın sessizliği garanti altında.

Sade, Keskin Hatlar, Yalın Tasarım

Her ortama uyum sağlayan Enviro ME kompakt tasarımı ile öne çıkmaktadır.

Yaşadığınız Yerin Kontrolü Elinizin Altında

Klimanıza uzaktan erişimle bir bilgisayar, tablet ya da telefonunuzu kullanarak internet üzerinden ulaşabilir ve konforunuz için en ideal ortamı yaratabilirsiniz. Ortam ve dış hava sıcaklığını görüntülerken sistemin elektrik tüketimi raporlarına da erişim sağlayabilir; geçmişe yönelik raporlarınızı inceleyebilirsiniz. EnviroME‘nin elektrik tüketim miktarını diğer elektrikli cihazlarınızla kıyaslayınca; cebinize ne kadar dost olduğuna inanamayacaksınız

Detaylı bilgi için: https://www.melcloud.com/

Sade ve Keskin Hatlar, Yalın Tasarım

Her ortama uyum sağlayan EnviroME kompakt tasarımı ile öne çıkmaktadır.

Aynı zamanda geniş kapasite seçeneklerine sahip EnviroME‘da, multi-split sistemlere bağlanan 1,5 - 2,0 kW; hem split hem de multi sistemlere bağlanabilen 2,5 - 6,0 kW ve birebir bağlanabilen 7,1 kW kapasiteleri yer almaktadır. Multi sistemler sayesinde evinizdeki en küçük odadan salonunuza kadar her yer tek bir sistem ile yönetilebilmektedir.

Yeni Nesil Dijital Tabanlı Bir Fabrikada
Üretilen, Yeni Nesil Bir Klima; Enviro ME!

Enviro ME, Mitsubishi Electric’in ileri teknolojisi, yüksek bilgi birikimi ve tecrübesinden faydalanılarak, alanında deneyimli teknik uzmanların rehberliğinde içeriğinde IoT iletişim platformunu da barındıran fabrika otomasyon teknolojisi e-F@ctory konsepti kullanılarak Türkiye’de üretiliyor.
Yeni endüstri evresinin Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon dünyasındaki yanıtı olan e-F@ctory konsepti ile insanlar ve robotlar dahil tüm yeni nesil ürünler internet aracılığı ile birbirleriyle haberleşebiliyor ve üretim süreçlerini kendi kendine optimize ediyor. Enviro ME üretilirken, üretim süreçleri gerçek kurulum koşulları ile simüle edilerek kalite kontrolden geçiyor ve böylelikle eksiksiz bir şekilde kullanıcılarına ulaşıyor.
Konfor

Yenilenen Tasarım “Dikey ve Yatay Kanatlar”

Yılların verdiği hava yönlendirme tecrübesini yeni seri cihazlarda bir adım öteye taşıyan Mitsubishi Electric Enviro ME serisindeki tasarım değişikliği ile büyütülen parçalar sayesinde ısıtılan veya soğutulan havayı ortam içerisinde istenilen yere ulaştırmanın kontrolünü daha kolay hale getiriyor.

Yeni tasarımlı hava yönlendirme kanatları sayesinde, dikey iç kanatçıklar %75, yatay kanatçık ise %104 daha büyük bir yapıya kavuşmuştur. Böylece talep edilen şartlarda iklimlendirilen havanın, aynı zamanda doğru yere ulaşması da garanti altına alınmıştır. Talep edilen bireysel veya bölgesel iklimlendirme ihtiyacı her geçen gün daha yüksek kalitede sağlanır olmuştur.

Yüzey alanındaki artışla yükselen hava üfleme direnci, sistem içerisinde kullanılan iç ünite fanı, ısı eşanjörü gibi hava iletimini sağlayan parçalardan elde edilen geliştirmeler ile dengelenmiş, klimanın düşük ses seviyesi ve uzun hava ulaştırma mesafesi gibi özelliklerinden ödün verilmemiştir. Yatay kanatçık tasarımında kullanılan çift katmanlı yapı, sıcak soğuk termal geçişlerde olası deformasyonu da engeller hale gelmiş, sistemin uzun yıllar ilk günkü yapısını koruması sağlanmıştır. Bu yeni kanatçıklar uzaktan kumanda üzerinden otomatik kontrol edilebilir gelişmişliktedir.**

** 2,5-3,5-4,2-5,0-6,0-7,1 kW kapasiteli cihazlarda

Yüksek Performans

Isı Eşanjörü

5 mm çapındaki bakır borularla üretilen ısı eşanjöründe diğer modellere göre %32 daha ince bir yapı elde edilmiştir. Geliştirme sonucu elde edilen ısı transfer kabiliyeti kompakt yapıda yüksek verimlere ulaşılmasına imkân sağlamaktadır. Sanayide Endüstri 4.0 devriminin daha ilk dönemlerinde olduğumuz şu yıllarda,
Mitsubishi Electric sahip olduğu otomasyon teknolojileri ile fabrikalarında bu devrimi yıllar önce gerçekleştirmiştir. Uzun yılların robotik üretim imkânlarını her geçen gün geliştiren
Mitsubishi Electric, en modern e-F@ctory teknolojisinin bir parçası olan loT bazlı üretim hattı ile klimalarının kalbi niteliğindeki birçok parçanın üretimini yapmaktadır.

Mitsubishi Electric mühendislerinin tasarladığı yapıların üretilmesi aşamasında tasarım ve uygulamanın bir arada olmasına verilen önem, kusursuzluk için bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmaktadır. e-F@ctory olarak tanımlanan fabrikalarda hayata geçirilmiş ve kullanılan R32 soğutucu akışkan özelliklerinden daha fazla faydalanılabilecek ısı eşanjörlerinin üretilmesinde bu düşünce ve uygulama uyumu yakalanmıştır.

Bakır borulardan geçen soğutucu akışkanın tamamının ısı transferini daha verimli yapabilmesi için 5 mm çapında, bir önceki tasarımlara göre %30 daha küçük çapta bir bakır boru kullanılmıştır. Böylece bakır boru içerisindeki akışkanın ısı transfer verimi artırılmıştır. Çapın küçülmesi ile ortaya çıkan yüzey alanının azalması, eşanjör içerisinden daha fazla boru geçişi sağlanarak geliştirilmiştir. Bakır boruların dizilimindeki ve sayısındaki değişim sayesinde %32 oranında daha dar bir eşanjör tasarlanmıştır. Eşanjör tasarımının kusursuz olmasını sağlayan bir başka faktör de bu kompakt yapının hava direnci sağlamayacak şekilde tasarlanmasıdır. Bu durum, ses seviyesi ve verimde herhangi bir kayıp yaşanmasını engellemektedir. Tüm bu gelişmeler bir bütün olarak Enviro ME ’ya entegre edilerek, segmentindeki kompakt yapı, yüksek konfor ve performans hedeflerini gerçekleştiren, tüketici ihtiyaçlarını karşılayan yeni bir başarıya imza atmıştır.

Belirtilen veriler önceki MSZ-SF serisinden referans alınarak hesaplanmıştır.

Sessizlik

Ödüllü “İç Ünite Fanı”

Ortamın talep edilen sıcaklıklara getirilmesini kolaylaştırmanın yanı sıra istenilen konfor için gerekli debideki havayı, gerekli yere, düşük ses seviyesi ile ulaştırmayı sağlayan bir diğer parça da iç ünite fanıdır.

Mitsubishi Electric fabrikalarında itinayla üretilen bu hafif, sessiz ve verimli fanlar; konfor ve performans alanlarında anahtar teknolojilerden biri olmuştur. Sıradan cihazlarda zaman içinde görülebilen iç ünite vibrasyon ve gürültü problemleri
Mitsubishi Electric klimaların sahip olduğu teknoloji ile üretilen fanlar sayesinde uzun yıllar önce çözülmüştür.

Yeni seri cihazlarında öncekilere göre %8 daha uzun ve %22 daha geniş bir yapıda tasarlanarak üretilen iç ünite fanı sayesinde ses seviyesinden ödün vermeden ihtiyaç duyulan hava debisini sağlama başarısını göstermiştir. Başarılı aerodinamik yapısı,
Enviro ME ’nun iç ünitesinin muadillerine göre çok daha kompakt yapıda üretilmesine imkan tanımıştır.

Yüksek Enerji Verimliliği

Sezonsal performanslarıyla değerlendirilen klimalar arasında sıradan A sınıfı klimaların 2 katından fazla verime sahip seriler bulunduran
Mitsubishi Electric, Yeni Enviro ME serisinde de en üst sınıf enerji verimliliğine ulaşan değerleri yakalamıştır. Ulaşılan A+++ sezonsal soğutma verimi, bir önceki modele göre %20’ye yaklaşan verim artışı sağlamıştır. (*35 model baz alınmıştır) Isıtmada ulaşılan A++seviyesi ise yine bir önceki modele göre %10 artış sağlamıştır.

Gelişmiş Fan ve Daha Kompakt Dış Ünite

Mükemmel yaratılan doğanın sunduğu aerodinamik yapılar incelenerek tasarlanan yeni fan ile hava direnci en aza indirilmiş ve enerji kayıplarının önüne geçilmiştir. Kanatlardaki bu yeni geometri bir önceki seriye kıyasla %12 daha fazla hava akış verimi sağlanmıştır.

Fanın merkezindeki yapısal tasarım geliştirilmesi ile %33* oranında azaltılan ağırlığı, fan geçişi için %26* verim artışı sağlamış, bu da eksi derecelerdeki kapasite kaybını önlemeye ve hatta -15 derecede bir önceki seriye göre kapasite artışı sağlamaya katkı sağlamıştır.

Kendini aşan bir seri

Klima kullanımında dış ünitenin boyutları pek çok zaman seçim kriteri olabiliyor. Kullanıcı, verimlilik ve kapasiteden ödün vermeden daha az yer kaplayan dış üniteleri seçiyor. EnviroME serisinin 6 kW kapasiteli dış ünite boyutlarında bulunan %33 daha kompakt yapısı ile dış ünite montaj alanından yüksek oranda tasarruf ediliyor.

Sistemde iç ünite ile dış ünite arasında soğutucu akışkan transferini sağlayan bakır boru çaplarında yapılan geliştirmeler sayesinde verimlilikten ödün vermeden alt yapı ve montaj maliyetleri azaltılmıştır.

Bir önceki seriye oranla %8’i aşan enerji verimliliği ve azalan yıllık tüketim değerleri

Teknik Özellikler
İç ve Dış Üniteler
Mükemmel Müşteri Deneyimi

Mitsubishi Electric Klima Sistemleri olarak müşterilerimize, karşılıksız bir değer yaratmak ve sektörde daha önce karşılaşmadıkları deneyimler yaşatmak için sürekli çalışıyoruz. Hedefimiz, ürün ve hizmetlerimizin değerini artırmak ve müşterilerimize keşiften montaja mükemmel hizmet sunmaktır.

Keşfetteam
 • UZMAN KADRO
  Keşfetteam ekiplerimiz, deneyimli ve uzman kadrosu ile, kişisel beklenti ve ihtiyacınızı karşılayacak, aynı zamanda mekanınız için en uygun klimanın seçilmesinde sizlere yardımcı olmaktadır.
 • DAHA DOĞRU KLİMA SEÇİMİ
  Sadece keşfe giden kişinin uzmanlığı ve tecrübesine dayanan geleneksel keşif yönteminin yerine, mekanın ısıl ihtiyaçlarını göz önünde tutan ve daha detaylı hesaplama yapan yazılımımız sayesinde müşterilerimize standart, güvenilir ve fark yaratan bir keşif hizmeti vermekteyiz.
 • TERMAL GÖRÜNTÜLEME
  Keşif yapılan mahaldeki yalıtım sorunlarını, ısı köprülerini, dış duvarlardaki ve kapılardaki ısı kaçak noktalarını tespit etmekte ve siz müşterilerimizi, önerdiğimiz klimalardan tam verim alabilmeniz ve yüksek enerji tasarrufu yapabilmeniz için yönlendirmekteyiz.
 • ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK UYGULAMASI (Augmented Reality)
  İhtiyacınıza en uygun olan klimanın mekanınızda nasıl görüneceğini, keşif sırasında AR (Artırılmış Gerçeklik) uygulaması ile deneyimletmekteyiz.
Profesyonel Montaj Hizmeti

Seçilen klimanızın montajı, eğitimli, deneyimli ve uzman kadroya sahip profesyonel ekiplerimiz tarafından yapılmaktadır. Kalite standartlarımız gereği düzenli olarak eğitime tabi tutulan ekiplerimiz, montaj hizmetini teknik standartlara uygun olarak, doğru bir şekilde gerçekleştirmektedir. Ürünlerinin teknolojisi, güvenilirliği ve kalitesinin yanında satış sonrası hizmetlerini de her geçen gün geliştiren Mitsubishi Electric onarım ve devreye alma hizmetlerini bilgisayar destekli olarak da verebilmektedir.

Yaptığımız işe müşterimizin gözü ile bakıyor ve daha iyisine ulaşmak için hizmet kalitemizi sürekli geliştiriyoruz.

BİZE ULAŞIN

MITSUBISHI ELECTRIC TURKEY ELEKTRİK ÜRÜNLERİ A.Ş.

Klima Sistemleri
Genel Müdürlük
Şerifali Mah. Kale Sok. No:41 34775 Ümraniye - İstanbul
Fax: +90216 611 44 47
Sicil No: 845 150-0
Mersis No: 0 62 1047840100014
Çağrı Merkezi444 7 500