Mitsubishi Mitsubishi
“Vizyonumuzdan aldığımız ilham bize yön gösterir”
Mitsubishi
ŞİRKET
PROFİLİ
Kurumsal Misyon
Mitsubishi Electric Grup yaptığı her işin içine yaratıcılığı katarak, teknolojisini ve servislerini durmaksızın geliştirmektedir. Böylelikle, toplumumuzun yaşam kalitesini yükseltmeyi hedeflemektedir.
Bu amaçla, Mitsubishi Electric Grup’un her bir üyesi aşağıdaki Yedi Ana Prensibi takip etmektedir:
Yedi Ana Prensip
1. Güven: Toplumla, müşterilerle, hissedarlarla, çalışanlarla ve iş ortaklarıyla karşılıklı güven ve saygıya dayanan ilişkiler geliştirmek.
2. Kalite: En iyi ürün ve servisleri, eşsiz bir kaliteyle sunmak.
3. Teknoloji: Araştırma ve geliştirmeyi teşvik ederek ve teknolojik yeniliğin gelişimine yardım ederek yeni pazarlara öncülük etmek.
4. Yurttaşlık: Global bir oyuncu olarak, milletlerin ve toplumların bir bütün olarak gelişimine katkıda bulunmak.
5. Etik Kurallar ve Uyum: Bütün girişimlerimizde, kendimizi daima mevcut kurallara uyum içinde tutmak ve yüksek standartlar sergilemek.
6. Çevre: Doğaya saygı duymak, global çevreyi korumak ve geliştirmek için çalışmak.
7. Büyüme: İleride büyümeye temel oluşturmak için adil kazanç sağlamak.
Kurumsal İlkemiz
Mitsubishi Electric Grup’un kurumsal sloganı olan, “Daha İyisi için Değişim”, temsil ettiğimiz ve arzuladığımız her şeyi özetlemektedir. “Yenilikler yoluyla, toplum, endüstri ve günlük hayat için daha parlak bir gelecek”. Bu slogan, değişmez mükemmellik arayışımızda, durmaksızın uyum sağlamaya ve gelişime bağlılığımızı ifade etmekte ve her bir çalışanımızın varoluş sebebini temsil etmektedir.
Üç Prensip
Köklerimiz, Mitsubishi Electric’in içinden doğduğu Mitsubishi Grup’un kurucusu Yataro Iwasaki’ye kadar dayanmaktadır. Onun adalet ve topluma karşı görev felsefesi, Mitsubishi organizasyonunun dördüncü başkanı Koyota Iwasaki tarafından bir öğreti içinde özetlenmiş ve anlaşılır şekilde ifade edilmiştir. Bu öğretiye Sanktoryo ya da “Üç Prensip” denir ve günümüzde takip ettiğimiz ana prensiplere evrilmiştir. Mitsubishi Electric ve diğer Mitsubishi şirketleri Iwasaki’nin yönetim felsefesini oluşturan bu üç ilkeyi paylaşmaktadır.
  Topluma Karşı Kurumsal Sorumluluk
  Dürüstlük ve Tarafsızlık
  Global Anlayışın İşe Yansıması

Bu ortak miras rehberliğinde, Mitsubishi Electric, eksiksiz uyumun ve dünya çapında çeşitli yardımsever ve çevresel faaliyetler içinde yer alarak, sözlerini eyleme dönüştürmektedir.

MitsubishiMITSUBISHI ELECTRIC HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ

Mitsubishi

MEQ Sizin için ne anlama geliyor?

Mitsubishi Electric Kalitesi, kısaca MEQ, teknoloji, dizayn ve üretimde 97 yıllık mükemmelliği işaret etmektedir.
Konfor, verim ve dayanıklılığın en yüksek standardını göstermektedir. Kısaca bugün alabileceğiniz en iyi klima cihazını anlatmaktadır.

Mitsubishi
“Sürdürülebilir Toplum”
DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ!

Daha Yeşil bir Dünya için Daha İyi Fikirler

Mitsubishi Electric refah seviyesi daha yüksek bir toplum yaratılmasına katkıda bulunan, global ve öncü bir yeşil şirket olmayı hedefliyor. “Eko Değişim” ilkemizi hem kendi faaliyetlerimizi hem de toplumu daha eko-bilinçli hale getirmenin bir yolu olarak uygulamaya devam ediyoruz.

Detaylar >
Mitsubishi
“2021 Çevre Vizyonu”
DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ!

2021 Çevre Vizyonu

Çevresel Vizyon 2021 Mitsubishi Electric Grup’un uzun dönemli çevresel yönetim vizyonudur. 100. Yıldönümümüzü simgeleyen 2021 yılına yaklaşırken ileri teknolojilerimizin menzilini genişletiyor ve dünya genelinde tüm çalışanlarımızın CO2 salınımını düşürme, geri dönüşümü teşvik etme, israfı azaltma ve biyolojik çeşitliliğe saygı duyma gibi konulara inanç ve bağlılıklarını yükseltiyoruz.

Detaylar >
Mitsubishi
“Çevre Beyannamesi”
DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ!

Çevre Beyannamesi

“Eko Değişim” Mitsubishi Electric Grup’un çevre ilkesidir ve çevre konusundaki tutumuzu ifade eder. Geniş yelpazede, evler, ofisler, fabrikalar, altyapılar ve hatta uzay için yaptığımız işler aracılığıyla sürdürülebilir bir toplumun gerçekleştirilmesine katkıda bulunuyoruz.

Detaylar >
Detaylı Bilgi
Geçmişten Günümüze Kısa Kısa
Mitsubishi firması ilk olarak 1870' de Yataro Iwasaki tarafından bir deniz taşımacılığı şirketi olarak kurulmuştur. Yataro Iwasaki Tosa klanının yurdu olan Shikoku adasının Kochi şehrinde doğmuştur. 1870 de Tsukumo Shokai ismi ile kendi deniz taşımacılığı şirketini kurmuştur. Firma ismi 1872' de Mitsukawa Shokai, 1874'de ise Mitsubishi Shokai olarak değiştirilmiştir. Yataro firma amblemi olarak Tosa tacının 3 meşe yaprağını ve kendi aile tacının elmas şeklini birleştirmiştir. Böylece firma amblemi firmanın ismi olan ve 3 elmas anlamına gelen Mitsubishi isminin temelini oluşturmuştur.
1920'ler
1928 : Odowara Kyuko Demiryolları için ilk yerel demiryolu trafosunu tamamladı.
1924 : İlk Mitsubishi dikey eksen hidrolik jeneratörü üretti (2,300 kVA).
1923 : Westhinghouse Electric International'la teknolojik lisans anlaşması imzaladı.
1921-1923 : Yaklaşık olarak 10.000 elektrik fanı üretti.
1921 : 15 milyon yen sermayeyle Mitsubishi Electric Corporation kuruldu.
1930'lar
1938 : İlk Mitsubishi elektrik enerjisi jeneratör ekipmanını kurdu.
1935 : İlk Mitsubishi yürüyen merdiveni sundu
1933 : Sigortasız şalter pazarladı, ilk yerel sigortasız şalterleri üretti (15-35 amperler).
1931 : İlk Mitsubishi asansörü sundu.
1940'lar
1945 : Radyo ve hoparlör üretimine başladı.
1950'ler
1958 : İlk Mitsubishi elektrikli deşarj makinesini tamamladı.
1953 : Japon Ulusal Demiryolları için Japonya'nın ilk DD50 dizel elektrikli lokomotifini tamamladı. İlk Mitsubishi televizyonu(Model 101K-17) piyasaya sürdü.
1951 : Ultra yüksek voltaj hatlarında( 287.5kV/5,000 MVA) kullanım için Japonya'nın ilk V tipi yağlı şalteri yapmayı başardı.
1960'lar
1969 : Dünyanın ilk kalıcı sigortasını geliştirdi. Japonya'nın iyonosfer sesle çalışan ilk uydusunun ilk müteahhiti seçildi.
1968 : İlk nükleer enerji jeneratörünü tamamladı (400.000 kVA)
1967 : Meksika İletişim Bakanlığı'na uluslararası bir uyduyla kullanım için yer istasyonu anteni sundu.
1965 : Ticari bir CVCF inverter üretti ve bir VVVF inverter geliştirdi.
1964 : Mt. Fuji hava istasyonuna radar ekipmanı sağladı.
1962 : Japonya'nın ilk yeraltı trenine otomatik tren çalıştırma sistemi (ATO) sağladı.
1960 : Mitsubishi Electric'in ilk bilgisayar kaydını (MELCOM 1101) piyasaya sürdü. RCA Corp'un geliştirdiği teknolojiyi içeren ilk Mitsubishi renkli televizyonu üretti.
1970'ler
1978 : O zamanlar dünyada en hızlı olan dakikada 600 metre yol alan asansörler inşa etti.
1977 : Mitsubishi Electric'in ilk müteahhiti olduğu ETS serilerinde ilk mühendislik test uydusu ETS-II 'yi piyasaya sürdü.
1976 : Japonya'nın en büyük kapasiteli nükleer güç jeneratörünü (1.300.000 kVA) ve tam gaz yalıtımlı bir trafo üretti.
1974 : Genel amaçlı büyük bir bilgisayarı olan Melcom Cosmo 700'ü piyasaya sundu.
1970 : Isı geri kazanımlı havalandırma sistemi Lossnay'i piyasaya sundu.
1980'ler
1989 : Ultra ince buz parçacıkları kullanarak, bir elektronik aygıt temizleme süreci geliştirdi. Londra ve Paris borsalarında yer aldı.
1988 : San Francisco'da bir alışveriş merkezine spiral yürüyen merdivenler yerleştirdi. Optik bir nörocomputer'ın geliştirilmesine yol hazırlayarak optik bir nöro-çip prototipi geliştirdi.
1986 : Dünyanın ilk ardışık çıkarım cihazı (bilgisayar) MELCOM PSI'yı üretti. 1 Mbit DRAM'lerin toplu üretimine başladı ve başarılı bir şekilde 4 Mbit DRAM'ları geliştirdi ve test üretimini yaptı. Kablosuz araç telefonunu piyasaya sundu.
1985 : Özel bir bant sıkıştırma tekniğini kullanarak, bir video-konferans sistemi geliştirdi. Dünyanın en geniş direkt görüntülü ekranlarına sahip 35-inch renkli televizyonlarını pazarlamaya başladı.
1984 : Optik iletişimde kullanmak için dünyanın en yüksek standartlarıyla aynı seviyede yüksek çıkışlı yarıiletken lazerleri toplu üretti.
1983 : Üretilen ilk yerel uydu CS-3 için ilk müteahhiti oldu. 256K DRAM'ların toplu üretimine başladı ve 1Mbit DRAM geliştirdi.
1980 : Tokyo Planetarium'a Japonya'nın ilk 45 m-diametre ilk radyo teleskobunu getirdi. Los Angeles Dodger stadyumuna ilk Diamond Vision renkli dev video ekran sistemini getirdi.
1990'lar
1999 : Çin'deki en hızlı asansörler (540m/min) Shanghai Çin'de bulunan dünyanın en yüksek ikinci binası Jin Mao'ya verildi.
1998 : Pratik CMOS resim sensörü teknolojisini piyasaya sundu. Yeni nesil sistem LSI 'yi geliştirmek için Matsushita Electrric ve Matsushita Electronics ile ortaklık anlaşması yaptı.
1997 : Ultra ince mobil bilgisayar Pedion'un satışına başladı. Dünyanın ilk CMOS resim sensörünün toplu üretimine başladı.
1996 : Çin'de yarıiletken üretimi için bir ortak firma kurdu.
1994 : Mitsubishi Electric'in 2010 yılı toplumu perspektifinden yeni iş geliştirmeyi hedefleyen 'Vision 21' projesini tasarladı. Japonya New Kansai Uluslararası Havaalanı'na bir Doppler radar sistemi ve havaalanıyla ilgili diğer ekipmanları kurdu. Amerika Çevre Koruma Acentası'ndan 1994 Stratosferik Ozon Koruma ödülünü aldı.
1993 : Yokohama Landmark kulesine dünyanın en hızlı yolcu asansörünü (Dakikada 750 m) kurdu. Özel kloroflorokarbon kullanımında azaltımlar.
1992 : Bir CMOS resim sensörü geliştirdi.
1991 : Amerika toplum bağışlarına destek olmak için aktiviteler Mitsubishi Electric Amerika tesisinde başladı. 64 Megabyte DRAM'ların deneme üretiminine başladı.
1990 : İngiliz firması Apricot Computers'ın hardware bölümünü satın aldı.
2000'ler
2009 : New York Yankee Stadyumunun beyzbol liginin ilk 1080 x1920 full HD (Yüksek Çözünürlüklü) , 16mm piksel Diamond Vision LED ekranı yerleştirildi. Singapur ve Tayvan’ın gelecek iletişim uydusu, ST-2 için sipariş alınarak Japonya’nın dışındaki ticari iletişim uydusu pazarına giren ilk Japon üretici oldu. Poli-kristal silikon fotovoltaik hücrede %18,6 değeri ile dünyanın en yüksek enerji çevrimine ulaşıldı.
2007 : Hokkaido Üniversitesi ve diğer enstitülerin katılımıyla birlikte, bir foton kaynak kullanılan şifreleme sistemiyle dünya üzerinde 80 km şifre dağılımında çeşitli deneyler başarıyla sonuçlanmıştır. 36. Japon Endüstriyel Teknoloji Ödüllerinde Kısa-aralıklı yüksek yoğunluklu ozon jeneratörü ile Başbakanlık Ödülü kazanmıştır. Yeni klima üniteleri için eski boru tesisatının kullanılmasını sağlayan keşif ile 2007 National Commendation for Invention Awards’da the Japan Institute of Invention and Innovation Chairman's Prize ile ödüllendirilmiştir. Pratik kullanımda çoklu kristalize güneş enerji hücrelerinde dünya yüksek fotoelektrik dönüştürme verimliliği (%0.18) başarıldı. Inazawa Works’te, (173m) dünyadaki en uzun asansör test kulesi tamamlandı. Tokyo-Mitsubishi UFJ Bankasına , IC etiketi kullanan doküman erişim sürecinde Japonya’nın en geniş güvenlik sistemini kurdu. Teknoloji ve aktivitelerde insanlara ve dünyaya pozitif katkılar sağlamak amacıyla 2021 Çevre Vizyonu belirlenmiş ve açıklanmıştır.
2006 : MTSAT–2 çok fonksiyonlu uydu aracı başarıyla fırlatıldı.National Commendation for Invention Awards da yüksek verimli, yüksek yoğunluklu ozon jeneratörü teknolojisi ile 21. Yüzyıl Keşif Ödülü ile ödüllendirilmiştir. JRA Tokyo Yarış Alanı’na, dünyanın en geniş ekranı, Multi-ekran Turf Vision yerleştirildi.Mitsubishi Electric’in ana müteahhit olduğu, güneş enerjisi gözlemevi uydusu Hinode başarıyla fırlatıldı.
2005 : ABD’deki Turner Field stadymunda Mitsubishi Diamond Vision dünyanın en büyük HDTV ekranını tanıttı. Gelecek kuşakların internette şifreleme standardı olacak, “Camellia” şifreleme algoritması NTT ile geliştirildi. Çevre etkisi düşük ve kullanımı kolay ürünler üretmek amacıyla ev aletleri marka konsepti olan “Uni&Eco” geliştirilmeye başlandı. Nakatsugawa Works’te 40 milyonuncu havalandırma fanı üretildi.Dünyadaki ilk temassız parmak izi tanıma aleti, Mitsubishi Parmak Tanımlama Aleti olarak kabul edildi.Dünyada ilk olarak Karbon iyonları kullanan atom ışını tedavi cihazlarının üretimine izin verilen fabrika oldu.
2004 : Dünyanın ilk her iki taraftan görüntülenebilir LCD modülünü ''Çift taraflı LCD'' geliştirdi. The Boeing şirketinden "En İyi Tedarikçi" ödülünü aldı.
2003 : Dünyanın ilk 50-amper-compliant geniş kapasite DIP-IPM'sini geliştirdi. Dünyanın ilk optik parmak izi sensörünü (Parmak bileşim özellikleri keşfi) geliştirdi. Hong-Kong'da Sha Tin yarış alanındaki tatbikat için dünyanın en geniş 'Diamond Vision' ekranını geliştirdi. Birbirinden 500 mm uzaklıkta yerleştirilmiş röle ekipman kartları arasında 10Gbps' de dünyanın ilk yayınını gerçekleştirdi. Yeni nesil foton ağlarını gerçekleştiren GMPLS ve gelişmiş yüksek IP servisleri sunan MPLS arasında dünyanın ilk bağlantısını gerçekleştirildi.
2002 : Dünyada ilk kez ikinci nesil X-ray litografi teknolojisini başarıyla uyguladı. KASUMI Gsm cep telefonları için standart şifre kodu olarak seçildi. DVD okuma ve okuma/yazma uygulamaları için dünyanın en yüksek kırmızı LED çıkışını geliştirdi. Dünyanın ilk 40 Gbps yarı iletken ışık modülatör ve modülünü geliştirdi.
2001 : Mitsubishi Electric'in 'Daha İyiye Taşır' sloganının şirket sloganı olarak kabulü. Yapay retinalı LSI'ler kullanan mobil aletler için dünyanın ilk portre türü teknolojisini geliştirdi. MPEG-2 video ve ses sistemi entegrasyonu için dünyanın en küçük, en az enerji tüketen tek çipli kodlayıcısını geliştirdi. Yeni nesil yüksek hızlı ULSI'lerde kullanmak üzere yeni bir yalıtkan film geliştirmek için ilk kez moleküler tasarım teknolojisini uyguladı. Çipli sistemle çalışan aletler için hem yüksek kalite, hem de yüksek performans sağlayan CMOS teknolojisini geliştirdi.
2000 : Monitor ekranı üretimi için Nec Corporation'la eşit düzeyde bir ortak teşebbüs olan NEC-Mitsubishi Electric Visual Sytems Corp'u kurdu W-CDMA için uluslar arası standard bir şifreleme metodu olan Kasumi'ye lisans vermeye başladı. Mitsubishi Electric&Electronics USA, Inc Helen Keller 2000 yılı başarı ödülünü kazandı. Schindler Holding Ltd ile asansör ve yürüyenmerdivenler için iş bağlantısı yaptı. Higashihama Geri Dönüşüm Merkezi Wastec (Çevreci Acenta Müdürü Ödülü) ödülünü aldı.